Steven Kanumba’s Girl Friend Charged With Murder

Steven Kanumba’s girl friend, actress Elizabeth Michael Kimemeta, alias Lulu, has been charged with 1st degree murder in Tanzania. Elizabeth ‘Lulu’ Michaels was said to have violently pushed her boyfriend during an argument, which ultimately led to his death.

She appeared before the Kisutu Resident Magistrate’s Court in Dar es Salaam yesterday, to answer a charge of murdering movie star Steven Kanumba in the city last Saturday.

The prosecution alleged before resident magistrate Augustino Mmbando that the accused murdered Kanumba at midnight on April 7, at Sinza Vatican on the outskirts of Dar es Salaam.

She was not allowed to enter any plea as the court doesn’t have jurisdiction to hear murder cases. She will do so when the case will be transferred to the High Court.

Lulu interrupted State Attorney Ms Elizabeth Kaganda to clarify her age. “Sorry your hounour, I am not 18; my actual age is only 17,” Lulu said after the magistrate had granted her request to speak.

Ms Kaganda asked for adjournment of the case, as investigations had not been completed. She will appear in court again on April 23 when the case will come up for another mention.

She may face the death sentence if found guilty of murder.

Steve Kanumba, who was celebrated as ‘The Great’, died on the wee hours of Saturday after falling in his room, at the reported culmination of a bitter quarrel between him and the suspect, who was his girlfriend.

He was taken to hospital by his doctor, a family member and a neighbour, only to be told that Kanumba had died on the spot apparently after injuring his head severely.

One of the doctors who examined Kanumba’s body at Muhimbili National Hospital (MNH) hinted that the actor died on the spot after suffering from brain concussion.

The incident is said to have occurred at the home of the deceased Sinza Vatican.

  1. Desimz Reply

    Its time we cn’t say more. Mhsrp

  2. Dave Reply

    I dnt think little Elizabeth inteded to kill the celleb, bt it jst happened by mistake. Wish her a fair judgement.

  3. bernard jk Reply

    Siku zote

  4. bernard jk Reply

    Siku zote Mungu ndio muweza wa mambo yote.sawa lulu kamsukuma kanumba,ila intention ya kumuua hakuna yoyote atakaye jua zaidi ya mungu.ila sisi binadamu tuna weza ongea mengi sana.ila tukumbuke kwamba hawa watu ni wachumba.ijulikane tu kwamba ni bahati mbaya ila mungu atajua jinsi ya kuwaazibu wote.sio sisi binadamu

  5. Emelode Reply

    sorry about that but we have to know that everyone has it own day and we don’t know what is gonna happen to morrow eccept God .so that was not LULU’s fault that means she is not a killer because it was his day.Good luck Lulu on judgement day.

    • Ellyn Reply

      why are u on lulu’s side wakati she lied that she is 18 years a young girl like her

  6. Ellyn Reply

    mimi situteteyi lulu kwasababu niuchana mdogo sana ambaye hajui mabo yamapenzi. na anapenda wanaume wanaye mvutia na wana pesa. lulu mimi sikufurahi nilivyo sikia kua anatembea na steven, kwasababu lulu angekua anhakiri kama msichana hangetembea namtu mkuwba kama steven and she is even under age and i am sure that it is not steven’s fault because we all now know that she celebrate her fake birthday saying she is 18 years. what i want to tell lulu kama wazazi wake hawamfundishi athabu dunia itamufunza, naana ona sasa. she is to young and she even act stupid staff for her age.

  7. beatrice Reply

    NEVER JUDGE THE BOOK BY ITS COVER,SMALL THINGS WORK BIG AND SMART,NWAY ONLY GOD KNOWS WHO WAS BEHIND THE SEEN.KINDLY INVESTIGATORS WORK SMART.

  8. Valery Reply

    Haya yote ni malipo ya usaliti. Fundisho kubwa!

  9. kennedy muthii Reply

    sio kupenda kwake lulu kumuua kanumba hiyo ilikua 2 siku yake, mungu ndie ako na kila sababu.pliz binadamu wachaneni na mambo ya mola

  10. mzee mahendeka Reply

    najua chochote tutaongea lakinata mkondo wake, imeandikwa na sasa inatekelezwa, sasa katwaa.

  11. DARIUS MURAMA Reply

    Ni bayana kwamba sisi binadamu tumeumbwa bila matarajio yetu.Hivyo basi hatuna budi kukiri kwamba hatima yetu imefichama katika giza tororo zaidi ya makaa.Lisemwalo lipo na kama halipo laja.Kwa kweli mie ni ashiki wa filamu mahsushi hasa kutoka Afrika mashariki.Inateketeza maini na moyo wangu mno kisha na maana ni kuwa Jibukizi na Bingwa mtajika katika Afrika Nzima Marehemu STIVEN KANUMBA kaniaga bila matarajio yangu na yeyote yule.
    Mungu ailaze roho yake marehemu mahali pema na patakatifu.

    Licha ya hayo ni sharti tufahamu kwamba hatuna mamlaka ya kuwahukumu wenzetu kwa madai tuziyoyafahamu hata kiduchu.Mwajie Rabi hatekeleze wajibu wake ipasavyo.Mie namwombea mema LULU na aila yake.Twafaa kushukuru ingawa inauma mithili ya ng’e.

    JIMBO LA NYAMIRA

    KENYA.

Leave a Reply